Korek – co to za materiał?

Korek to martwicza tkanka długowiecznego, wiecznie zielonego drzewa – dębu korkowego. Surowiec pozyskiwany jest poprzez zrywanie kory z powierzchni pnia i grubszych konarów drzewa. Czynność przeprowadzana jest przez doświadczonych pracowników, co około 9 – 10 lat. Okorowywanie rośliny odbywa się w miesiącach wiosennych i letnich, kiedy panują najlepsze warunki do regeneracji drzewa. Prawidłowo przeprowadzony proces zrywania kory w żaden sposób nie wpływa na dalszy rozwój dębu.
korek owalny

Poznajmy zalety korka

Korek zbudowany jest z komórek w większości wypełnionych gazem podobnym do powietrza. Dzięki temu jest bardzo lekki i odporny na wilgoć. Zabezpiecza powierzchnie przed rozwojem pleśni i grzybów. Surowiec jest również doskonałym izolatorem. Świetnie chroni przed stratami ciepła oraz niepożądanymi dźwiękami. Stanowi też znakomitą wibroizolację, co jest najczęściej wykorzystywane w przemyśle maszynowym i budownictwie.
Korek nie wchodzi w reakcje z żadnymi substancjami, olejami ani gazami, co pozwala stosować go do produkcji podkładek i uszczelek do maszyn oraz korków do butelek z winem. Surowiec ten jest antyelektrostatyczny, co sprawia, że nie przyciąga kurzu. Dodatkowo korek reguluje mikroklimat w pomieszczeniach i umożliwia sprawną wymianę powietrza. Zalety te pozwalają wykorzystywać go nawet w domach alergików.
plyty

Do czego używany jest korek?

Korek to surowiec, który dzięki swym licznym i niezwykłym właściwościach jest wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Stosuje się go m.in. w przemyśle, budownictwie, rybołówstwie czy architekturze wnętrz. Arkusze korkowe, rolki korkowe czy korek ścienny świetnie sprawdzają się jako termo- i dźwiękoizolacja pomieszczeń. Służą również do dekoracji wnętrz. Dodatkowo chronią powierzchnie oraz maszyny i urządzenia przed występowaniem niepożądanych drgań. Arkusze korkowe wykonane z korka gumowego znalazły zastosowanie do produkcji odpornych na działanie olei podkładek i uszczelek do maszyn.
Nie sposób pominąć tu również najpowszechniejszych zastosowań korka, jakim są tablice korkowe czy korki do butelek. Z tymi produktami chyba każdy miał styczność. Tablice korkowe można wykonać własnoręcznie, wykorzystując do tego korek samoprzylepny. Te i wiele innych produktów pochodzenia korkowego znajdziemy na stronie: https://korkrollen.de/. Dzięki nim nasze otoczenie zyska nowy, niepowtarzalny klimat.

Korek to niezwykły materiał, do powstania którego przyczynia się sama natura. Żadna technologia nie jest w stanie odtworzyć jego budowy i funkcjonalności. Dzięki temu surowiec ten jest stawiany w czołówce najlepszych i najbezpieczniejszych materiałów o wszechstronnym przeznaczeniu.
yoga